wspolnaprzestrzen.biurorozwojumiasta.pl

Warsztaty dla dzieci i seniorów

Lip 23, 2019

W dniach 23, 24 i 26 lipca 2019 roku, 

w ramach programu „Wspólna przestrzeń-partycypacyjne planowanie przestrzenne w gminach” prowadzonego przez Fundację Sendzimira, Biuro Rozwoju Miasta w Bielsku-Białej zrealizowało warsztaty dla dzieci i seniorów o tematyce związanej z zagospodarowaniem terenów nadrzecznych w centrum miasta.

W pierwszym dniu warsztatów dzieci ze świetlicy w Olszówce (6-13 lat) spotkały się w lokalu Klubu Inteligencji Katolickiej w Śródmieściu, gdzie zapoznały się z prowadzącymi warsztaty pracownikami BRM, z tematem wycieczki i obejrzały przygotowany serwis zdjęciowy. Potem udały się wraz z pracownikami biura na spacer krajoznawczy po mieście. Trasa biegła wzdłuż rzeki Białej, zaczynając się od mostu przy ul. Hugona Kołłątaja, dalej przez pl. Ratuszowy, park za ratuszem, ulicę ks. Stanisława Stojałowskiego, aż do parkingu przed galerią Sfera I i dalej na kładkę przy ul. Nad Białą. Dzieci w czasie spaceru uczestniczyły w grze miejskiej, podczas której szukały miejsc ze zdjęć znajdujących się w folderze przygotowanym przez BRM. Prawidłowo i najszybciej zlokalizowane miejsce na zdjęciu pozwalało otrzymać żeton. Największa liczba zebranych żetonów była nagradzana. Oglądając rzekę i miasto dzieci dowiedziały się o jej pierwotnym wykorzystaniu, historii, zobaczyły, gdzie rzeka jest zapomniana i zaniedbana. Bardzo kreatywnie podeszły do olbrzymiego parkingu za Sferą I; przeciskając się pomiędzy autami miały świadomość, że ten teren powinien być oddany pieszym i zieleni.

W kolejnym dniu warsztaty odbyły się w świetlicy przy ul. Grzybowej w Olszówce. W przygotowanej sali rozwieszone zostały zdjęcia z miasta i inspiracje (przykłady dobrego urządzenia terenów nadbrzeżnych, skwerów, detali małej architektury i placów zabaw). W pierwszej kolejności dzieci stworzyły planszę, tego co im się podobało, a co nie podczas spaceru nad rzeką. Następnie, po krótkiej rozmowie na temat wizji i przykładów jak można zmieniać rzekę, zaczęły tworzyć projekty związane z uatrakcyjnieniem rzeki Białej. Nanosiły swoje pomysły na przygotowane podkłady lub rysowały same. Dzieci omówiły swoje pomysły z pracownikami biura, którzy byli pozytywnie zaskoczeni rezultatami projektowania.

W ostatnim dniu, w piątek, odbyło się spotkanie dzieci ze świetlicy środowiskowej z seniorami w Domu Dziennego Pobytu przy Katolickim Domu Opieki „Józefów”. Na początku odbyła się prelekcja o historii miasta Bielska i Białej w kontekście rzeki Białej prowadzona przez dr Ewę Janoszek (pracownika BRM). Następnie dzieci przeprowadziły wywiad zseniorami o tym, jak pamiętają rzekę, jakie mają wspomnienia, gdzie można się było kąpać oraz o tym, jak obecnie rzeka wygląda i o wizji na przyszłość. Po wywiadzie dzieci zaprezentowały swoje projekty wykonane w świetlicy. Wreszcie na mapie centrum miasta seniorzy proponowali swoje pomysły na zagospodarowanie rzeki. Pod koniec każdy z małych uczestników warsztatów otrzymał podpisany przez Dyrektora BRM dyplom, autorzy prac otrzymali książeczki i drobne upominki.

Prace dzieci:

Zdjęcia z wydarzenia: